مقالات

10 تولیدکننده برتر میلگرد در ایران

میلگرد یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت، به خصوص صنعت ساخت‌وساز است که در تمامی مراحل ساختمان‌سازی، از فوندانسیون تا شکل‌دهی ساختمان، استفاده می‌شود. این مقطع فولادی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر حجم استفاده از میلگرد بسیار زیاد است. به همین دلیل واحدهای صنعتی متعددی در ایران به تولید آن مشغول هستند. در ادامه به معرفی برترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران می‌پردازیم.

ذوب آهن اصفهان

تا پیش از تاسیس شرکت ذوب‌آهن اصفهان، ایران نیاز خود را به آهن‌آلات از طریق وارد کردن این مقاطع برطرف می‌کرد. با تاسیس این شرکت در سال 1351، نیاز به آهن‌آلات در کشور پاسخ داده شد و حتی شرایط برای صادرات میلگرد نیز به وجود آمد. شرکت ذوب‌آهن اصفهان برای اولین بار در ایران موفق شد گواهینامه‌ای تحت عنوان استاندارد تولید با بالاترین سطح کیفی، گواهینامه مطابقت میلگرد BS 4449:2005 Grade B500B را از شرکت انگلیسی UK CARES دریافت کند. علاوه بر این، این شرکت گواهینامه ISO 9001 را نیز اخذ کرده است.
ذوب‌آهن اصفهان فعالیتش را با ظرفیت تولید 550 هزار تن در سال آغاز کرد و در حال حاضر ظرفیت آن به 3 میلیون و 600 هزار تن رسیده است.


گروه صنعتی پرشین فولاد
 
گروه صنعتی پرشین فولاد در سال 1365 تاسیس شد و فعالیت اصلی خود را در زمینه تولید میلگرد در سال 1387 آغاز کرد. این مجموعه در حوزه تولید انواع فولاد از جمله میلگرد و پروفیل فعالیت می‌کند. پرشین فولاد با سرمایه خصوصی راه‌اندازی شده است و بخش عظیمی از میلگرد و پروفیل موردنیاز کشور را تامین می‌کند. محصولات گروه صنعتی پرشین فولاد دارای استاندارد ملی ایران، ISO 18001، ISO 14001 و ISO 9001 هستند.


فولاد کویر کاشان
 
فولاد کویر کاشان در سال 1379 با نام «فراب کویر» تاسیس شد و فعالیتش را در زمینه تجارت و بازرگانی آغاز کرد. این مجموعه پس از مدتی با توجه به نیاز بازار فعالیت خود را تغییر داد و وارد حوزه تولید فولاد شد. فولاد کویر کاشان در سال 1381 واحد تولید نورد فولادی را تاسیس و در سال 1386 تولید میلگرد را آغاز کرد. تولیدات این کارخانه قابلیت جوشکاری دارند و دارای مقاومت و داکتیلیتی بالایی هستند. ظرفیت تولیدی این کارخانه نیز 350 هزار تن در سال است.
 
مجتمع فولاد خراسان
 
یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران، مجتمع فولاد خراسان است که محصولات آن تحت عنوان «میلگرد نیشابور» شناخته می‌شوند. این شرکت در سال 1368 تاسیس شد و اکنون قطب سوم فولاد در کشور است.
 این مجموعه قادر به تولید انواع میلگرد، شمش فولادی، آهن اسفنجی و بریکت است و ظرفیت تولید 550 هزار تن میلگرد، 1/6 میلیون تن آهن اسفنجی و 630 هزار تن بیلت در سال را دارد. میلگردهای فولاد خراسان در سه نوع ساده، آجدار مارپیچ و آجدار جناقی و براساس استاندارد ملی شماره 3132 تولید می‌شوند. میلگردهای آجدار جناقی این کارخانه با روش عملیات حرارتی کوئنچ تمپر ساخته می‌شوند.


فولاد آذربایجان میانه
 
فولاد آذربایجان میانه در سال 1379 فعالیتش را در زمینه تولید میلگرد فولادی آغاز کرد. کارخانه این مجموعه در نزدیکی راه‌آهن سراسری و دارای جاده اختصاصی متصل به شبکه راه‌های بین‌المللی است که این امر از مهم‌ترین مزایای این شرکت به شمار می‌آيد. فولاد آذربایجان با به‌کارگیری مدل INQA موفق به کسب دستاوردهای بزرگی در راستای بهبود کیفیت محصولاتش شده است؛ به گونه‌ای که در حال حاضر محصولات تولیدی این شرکت از مرغوب‌ترین محصولات موجود در بازار داخلی است. میلگردهای آجدار فولاد آذربایجان از سایز 10 الی 32 میلی‌متر و براساس استاندارد DIN488 و میلگردهای ساده آن از سایز 14 الی 50 میلی‌متر و با استاندارد DIN1013 تولید می‌شوند.


فولاد آناهیتا گیلان

مجموعه فولاد آناهیتا گیلان در سال 1389 خریداری شد و پس از تغییر کاربری، در زمینه تولید میلگردهای ساختمانی شروع به فعالیت کرد. این مجموعه با خرید تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی و راه‌اندازی خط تولید خود، موفق شد در سال 1392 تولیدات آزمایشی خود را آغاز کند. پس از گذشت یک سال فولاد آناهیتا گیلان فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و ظرفیت تولیدش را 320 هزار تن در سال تخمین زد.
اکنون محصولات تولیدی این مجموعه مطابق با استاندارد ISIRI 3132 تولید و به بازار عرضه می‌شوند. برخی از مشخصه‌های این محصولات مانند ترکیبات شیمیایی، مشخصات فیزیکی، مشخصات هندسی آج و خواص مکانیکی با استانداردهای ملی مطابقت دارند. میلگردهای آناهیتا گیلان در دو نوع A2 و A3 تولید می‌شوند.
 
مجتمع فولاد روهینا

مجتمع فولاد روهینا در سال 1389 آغاز به کار کرد. این مجتمع دارای دو فاز تولیدی است؛ فاز اول واحد نورد تولیدکننده میلگرد با ظرفیت تولید سالیانه 500 هزار تن و فاز دوم واحد ذوب و نورد با ظرفیت تولید 450 هزار تن در سال است. میلگردهای تولیدی این مجتمع در دو شکل ساده و آجدار و چهار نوع A1، A2، A3 و A4 تولید می‌شود و مطابق با استاندارد ملی ایران 3132، استاندارد ASTM A615 آمریکا و استاندارد ‌BS 4449 انگلیس هستند. این محصولات دارای استحکام بالا و وزن سبک هستند و قیمت مناسبی دارند.
 
مجتمع فولاد بافق

کارخانه نورد فولاد بافق در سال 1394 با ظرفیت تولید 550 هزار تن تاسیس شد و اکنون یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران است. میلگردهای تولیدی این برند در سایز 8 به صورت 4 شاخه، سایز 10 به صورت 3 شاخه، سایز 14 به صورت 2 شاخه و سایزهای 16 تا 32 به صورت تک شاخه تولید و عرضه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این مجموعه، تولید محصولاتی با طول سفارشی و مطابق با نیاز مشتری است.


سرمد ابرکوه یزد

صنایع سرمد ابرکوه یزد در سال 1391 با هدف تولید انواع میلگرد، فعالیتش را آغاز کرد. ظرفیت تولید این مجموعه برای تولید میلگرد، 450 هزار تن در سال و ظرفیت تولید شمش فولادی 600 هزار تن در سال است. میلگردهای سرمد ابرکوه یزد، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی دنیا از شرکت STG ایتالیا تولید و عرضه می‌شود. این میلگردها در سایزهای مختلف (از سایز 8 تا 32 میلی‌متر) تولید می‌شوند و دارای استاندارد ملی ایران به شماره 3132 هستند.
 
نورد کوثر اهواز

شرکت نورد کوثر اهواز از سال 1342 شروع به فعالیت کرد و می‌توان آن را نخستین واحد نورد در ایران برای تولید میلگرد ساده و آجدار در نظر گرفت. این شرکت اکنون به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میلگرد ساده و آجدار و نبشی فولادی شناخته می‌شود و ظرفیت تولید سالیانه آن بیش از 1 میلیون و 530 هزار تن است.

Author


Avatar