پخش فولاد

نوشته شماره 6

مقاطع
  هفته گذشته میلگرد صادراتی سی آی اس از 400 تا 415 دلار به 400 تا 410 دلار هر تن فوب رسید. در ترکیه قیمت پیشنهادی صادراتی از  410 تا 415 دلار به 407 تا 415 دلار  هر تن فوب رسید.
در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی  10 دلار بهبود داشته 425 دلار  هر تن سی اف آر شنیده شد. در چین قیمت میلگرد صادراتی 3 دلار افت داشته 457 دلار هر تن فوب شد.
در بازار داخلی اروپا میلگرد 430 یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.  در بازار امریکا نیز میلگرد در  580 دلار هر شورت تن بدون تغییر باقی ماند.

مقاطع در بازار ایران

 میانگین قیمت میله گرد که روز شنبه 74105 ریال بود تا روز چهارشنبه به 82220 ریال رسید. بسیاری از آگاهان انتظار دارند که قیمت میله گرد با توجه به روند قیمت شمش در هفته آینده صعودی باشد. تمامی فعالین بازار اعتقاد دارند که قیمت فولاد دیگر نزولی نخواهد شد ولی این یک اصل اقتصادی است که با افزایش قیمت بازار کوچک می شود. وقتی که افزایش قیمت از قدرت جذب بازار خارج شود تولید قفل خواهد شد، میزان بهره وری سرمایه گذاری در فولاد از نظر قیمتی افزایش یافته اما هر چه که قیمت فولاد افزایش می یابد انتظار دوره بازگشت سرمایه کوتاه تر می شود، در نتیجه میزان سودآوری کاهش می یابد. بعضی از دست اندر کاران بازار میله گرد در هفته های گذشته تلاش کرده اند روش خرید پارتی های کوچک و فروش آن تا دوره بازگشت سرمایه را کوتاه کنند اما با توجه به مسایلی که در بخش تولید وجود دارد بسیاری از کارخانه ها در موعد پیش بینی شده امکان تحویل کالا را ندارند در نتیجه سرمایه گذاری کوچک هم به نتیجه نخواهد رسید. در وضعیت موجود، تولید به سمت قفل شدن پیش می رود اتفاقی که سال قبل هم افتاد.

 میانگین قیمت تیرآهن در اصفهان برای سایزهای 14 تا 18 ، 91167 ریال بود ولی تا چهارشنبه به 97000 ریال رسید. در طول هفته گذشته قیمت تیراهن 16 و 18 صعودی بود و همین امر باعث بالا رفتن قیمت میانگین تیرآهن شد. متوسط قیمت تیرآهن به هر کیلو 10 هزار تومان نزدیک شده است. عده ای از دست اندرکاران فولاد با توجه به این روند و فاصله قیمتی تیرآهن با میله گرد انتظار دارند قیمت میله گرد به 9000 تومان برسد. تنها عاملی که می تواند بازار فولاد را کمی آرام کند، تعطیل شدن بعضی از استان ها به دلیل کروناست در این صورت چرخه فعالیت تولید فولاد کند خواهد شد و به دنبال آن از شتاب افزایشی قیمت جلوگیری خواهد کرد.

Author


Avatar