مقالات

بحران قطعی برق و تاثیر آن بر صنعت فولاد

قطعی برق کشور که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم، نه‌تنها زندگی روزمره مردم را با چالش مواجه کرده است، بلکه در واحدهای تولیدی نیز مشکلات بزرگی را به وجود آورده است. قطع برق در صنایع مختلف، تبعات متعددی را در پی خواهد داشت؛ در ادامه به بررسی مهم‌ترین پیامدهای آن می‌پردازیم.
افزایش قیمت فولاد
بدیهی است که قطعی برق در واحدهای تولیدی منجر به کاهش سطح تولید می‌شود. صنعت فولاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. با کاهش تولیدات واحدهای فولادی، قیمت فولاد افزایش می‌یابد که این امر تاثیر مستقیمی بر سایر صنایع، مانند صنعت خودروسازی و ساخت و ساز خواهد داشت. بنابراین پیش‌بینی می‌شود با ادامه روند قطعی برق، نابه‌سامانی‌هایی را در بازار خودرو و ساختمان‌سازی شاهد باشیم.
از طرف دیگر قطعی مداوم برق به کوره‌‌های قوس الکتریکی که در صنایع فولاد استفاده می‌شود، آسیب‌های شدیدی وارد می‌کند. قطع برق باعث می‌شود هسته مرکزی کوره‌ها دچار مشکل شوند و پس از مدتی نیاز به تعویض داشته باشند. تعویض کوره نیز هزینه‌های هنگفتی را به صنعت فولاد تحمیل می‌کند. این هزینه‌های اضافی و خارج از برنامه، باعث افزایش هزینه‌های تولید می‌شود و در نهایت مصرف‌کننده ناگزیر است، محصول نهایی را با قیمت بالاتری خریداری کند.
عمل نکردن به تعهدات بین‌المللی
قطع برق نه‌تنها بر بازار داخلی تاثیر می‌گذارد، بلکه بازار صادرات را نیز با مشکل مواجه می‌کند. در واقع فولادسازان در سال‌های گذشته تمام تلاش خود را برای جذب مشتری در بازار صادرات به‌کار گرفتند و درنهایت موفق شدند به جایگاه مناسبی در بازار دست یابند. اما با شرایط فعلی و قطعی مداوم برق، فولادسازان قادر به عمل به تعهدات بین‌المللی خود نیستند و جایگاه فعلی خود را از دست خواهند داد. فسخ قراردادهای بین‌المللی منجر به سلب اعتماد مشتریان خارجی می‌شود و به اعتبار صنعت فولاد ایران لطمه وارد می‌کند. همچنین از دست دادن مشتریان و جذب مجدد آن‌ها هزینه و زحمت زیادی را می‌طلبد.
افزایش قیمت محصولات وابسته به صنعت فولاد
صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع مادر در جهان شناخته می‌شود. در صورتی که در نحوه عملکرد صنایع مادر خللی ایجاد شود، ضرر و زیان‌های جبران‌ناپذیری بر پیکره سایر صنایع وارد خواهد شد.
از آنجایی که فولاد به عنوان مواد اولیه بسیاری از صنایع پایین دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کمبود عرضه فولاد در بازار، موجب می‌شود تا صنایع پایین دستی با کمبود ماده اولیه رو‌به‌رو شوند. بنابراین بازار با افزایش قیمت محصولاتی چون میلگرد، تیرآهن، ناودانی و … مواجه می‌شود.
کاهش حجم تولید شمش
بنابر گزارش‌های اخیر، عرضه شمش فولادی در بورس کالا با کاهش شدیدی همراه بوده است که دلیل آن قطعی برق بیان شده است. شایان ذکر است تولید شمش فولادی، نسبت به سایر محصولات فولادی، برق بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل، بازار با کاهش حجم تولید شمش مواجه شده است.
طبق گفته کارشناس این حوزه، کاهش عرضه محصولات فولادی در بورس کالا، زیان‌‎ 237 میلیون دلاری بر صنعت فولاد وارد کرده است.

Author


Avatar