مقالات

آغاز عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد

اخیرا خبری با عنوان آغاز عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد در بین فعالین و تولیدکنندگان ورق سرد منتشر شده است. شرکت فولاد مبارکه در بورس کالا برای اولین بار ورق گرم نوردکاران را در بازار عرضه کرده است.
در واقع، نوردکاران ورق سرد و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مدت‌ها است که به دنبال عرضه اختصاصی ورق گرم هستند و امسال شرکت فولاد مبارکه به درخواست آنها پاسخ مثبت داده است. کارخانه فولاد مبارکه در شهر اصفهان قرار داد و در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند. ورق رنگی فولاد، ورق قلع‌اندود، ورق آجدار و ورق گالوانیزه از جمله محصولات شرکت فولاد مبارکه هستند.

 

درخواست عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد
این درخواست سال پیش از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به وزیر صمت داده شد. در این درخواست، مدیریت انجمن از وزیر صمت، آقای سیدرضا فاطمی امین درخواست کردند که برای جلوگیری از تقاضاهای کاذب و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا، ورق گرم را به صورت اختصاصی عرضه کنند.

مزایای عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد
با این کار در معامله‌های عمومی ورق گرم، قیمت‌ها بی‌دلیل زیاد نمی‌شود و عرضه ورق سرد و کاهش قیمت آن هم به طور سیستماتیک انجام می شود. به‌علاوه، با عرضه اختصاصی ورق گرم بازار ورق فولادی پایدار می‌شود و واحدهای نورد هم به مواد اولیه دسترسی خواهند داشت. شرکت فولاد مبارکه هم سعی می‌کند که قیمت‌های متعادلی برای ورق گرم در نظر بگیرد.
این شرکت عنوان کرده است که به هیچ وجه به دنبال گران‌کردن محصولاتش نیست و با قیمت‌های منصفانه‌ای فعالیت می‌کند. مدیر فروش فولاد مبارکه در مورد این مسئله توضیح داده است که با عرضه اختصاصی کلاف‌های گرم به واحدهای بزرگ نورد سرد قیمت مشخص می‌شود. در واقع واحدهای بزرگ نورد سرد طبق سهمیه‌های مشخصی کلاف‌های گرم را خارج از بورس دریافت می‌کنند. طبق آخرین آمارها و اطلاعات موجود در ۶ مهر ماه ۱۴۰۰ حدود ۴۰ هزار و ۴۰ تن ورق گرم از شرکت فولاد مبارکه در بازار بورس عرضه شد. تمام این ورق گرم برای نوردکاران بود. 
علاوه‌ بر این‌ها میلگرد، تن آهن اسفنجی، مس کاتد، مس مفتول، سیم و مفتول مسی و شمش طلا هم در بازار بورس عرضه شده‌اند. در بازارهای فرعی می‌توانید الیاف استیپل، براده چدن، تخته پالت، دوده صنعتی، شمش بلوم، ضایعات باتری، ضایعات پلاستیکی، ضایعات فولادی، فروسیلسیم، نرمال پارافین و ورق ساده فولادی هم می‌توانید مشاهده کنید.

 

عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد به چه صورت انجام می‌شود؟
بعد از درخواست انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، وزیر صمت دستور داد که شرکت فولاد مبارکه تا ۶۰ درصد ظرفیت تولیدکنندگان ورق سرد را عرضه می‌کند. نوردکارانی که از این عرضه اختصاصی استفاده می‌کنند، باید بیش از ۹۰ درصد از ورق گرم، در بازار بورس ورق سرد عرضه کنند.
از جمله شرکت‌های فعال در حوزه تولید فولاد هم می‌توان به فولاد اکسین، فولاد کاویان و فولاد گیلان اشاره کرد. هر کدام از این شرکت‌ها سابقه زیادی دارند و در زمینه‌های مختلف مربوط به فولاد فعالیت می‌کنند. شرکت فولاد مبارکه هم از ورق‌هایش در تولید لوازم خانگی، لوله و پروفیل و صنایع سبک و سنگین استفاده می‌کند.

Author


Avatar